TOFD

Uçuş Kırınım (TOFD) Süresi mevcut UT metodolojilerine dayanan ve böylece NDT’ye yepyeni test ve algılama yetenekleri kazandıran Ultrasonik muayenenin gelişmiş bir yöntemidir.

Geleneksel ultrason birincil algılama modu olarak kesik / enine dalgaları kullanır iken, TOFD birincil algılama modu olarak uzunlamasına dalgalar kullanır. Ultrasonik sensörler kaynağın her iki tarafında yer alır. Bir sensör malzeme içine ultrasonik dalga demetini iletir ve diğer sensör anomalileri ve geometrik reflektörlerden yansıyan ve kırınım ultrasonu alır.

Ultrasonik dalga demeti yayılımını kullanarak, TOFD test edilen malzemede anomali tespiti için geniş bir kapsama alanı sağlar. Dalga demeti bir kusura çarptığı zaman her yöne dağılır. Bu kırılmış demetin uçuş süresinin ölçülmesi doğru ve güvenilir kusur algılama ve boyutlandırma imkânı sağlar. Çatlak dalga demeti yönüne dönük olmasa bile bu sağlanır. Tipik TOFD denetimleri sırasında, A-taramaları toplanır ve kaynağın B-tarama (yandan görünüm) görüntülerini oluşturmak için kullanılır. Kusur uzunluğu ve içinden cidar yüksekliğini ölçümü edinim sonrası analiz yazılımı kullanılarak yapılır.

Geleneksel UT ile kıyaslandığında TOFD kullanımının birincil avantajları:

Kırınıma dayanarak, nispeten kayıtsız konik kaynak açıları ve kusur oryantasyonu doğru kusur konumlandırma ve boyutlandırma için çatlak uçlarından alınan sinyallerin varış zamanını kullanır.

Hassas boyutlandırma özelliği ideal bir kusur izleme yöntemi sağlar.

Tek bir dalga demeti geniş kapsama bir alanı sunduğunda denetim kurmak ve gerçekleştirmek kolay ve hızlıdır.

Görüntüleme ve tam veri kaydı ile hızlı tarama

Korozyon denetimleri sırasında metal kaybının düzensiz şekilli alanlarını tespit etmek için de kullanılabilir.

Gerekli ekipman konvansiyonel doğası (tek üreteci ve alıcı) ve konvansiyonel probları kullanılması nedeniyle konvansiyonel türden daha ekonomiktir.

Tüm kaynak kusur türlerinde çok hassastır.

ENKON uzmanları çeşitli temel sanayi sektörlerinde TOFD ultrasonik testinde son derece eğitimli ve deneyimlidir. Olympus OmniScan MX2 gibi son teknoloji ekipman kullanmadaki uzmanlığımız aşağıdaki belirli testleri gerçekleştirmemize imkan verir:

Enerji santral sahalarında 20 mm -75 mm arasındaki et kalınlığında çevresel ve kaynak dikişleri üzerinde yüksek basınç ve yüksek sıcaklık boru kaynaklarının incelenmesi.

Boru hattı kaynaklarında, yüksek basınçlı kaplarda, çatallanan hatlarda ve vana gövdeleri üzerinde tüm ülke çapında bilinen kusurların boyutlandırılması yapılmıştır. Müşteriye kendi referansı için hataların boyutlandırılmasını gösteren bir analiz raporu sağlanabilir.