Radyografik Muayene (RT)

Endüstriyel radyografi çeşitli uygulamalar için kullanılmaktadır, ancak en yaygın olarak iki farklı radyasyon kaynağı olan X ışını ve Gama ışını kaynakları kullanılarak gerçekleştirilir. Radyasyon kaynağının ve gücünün seçimi bileşen boyutu ve malzeme kalınlığı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Geniş  X-Ray cihazı ve Gamma-Ray cihazı grubu içersinde, farklı radyoaktik kaynak aktivitelere sahip çok fazla sayıda kamera seçenekleri bulunmaktadır. ENKON’ da X ışını kapasitesinin, oldukça büyük ve kalın döküm ve dövme malzemelerin röntgen filmini çekmek için yararlanılan 4 MEV birimden saha kaynağı uygulamaları ve ince duvar malzemesi incelemesi için kullanılan portatif X ışını cihazlarına kadar her çeşidi bulunur. Gama kaynakları yalıtım kontrolü altında gerçek zamanlı korozyon gerçekleştirmek üzere oldukça düşük seviyedeki floroskopik birimlerden çeşitli kaynak kontrolleri için kullanılan Iridyum (Ir-192) ve Selenyum (Se -75) kaynaklarına ve kalın kaynak dikişlerinin kontrolü için Kobalt (Co -60) kontrollerine göre değişkenlik gösterir.

Değişen yoğunlukta çok çeşitli malzeme türlerinin incelenmesi, birleştirilmiş bileşenleri inceleme kabiliyeti, gerekli minimum yüzey hazırlama, kalınlık, korozyon, boşluk ve çatlaklardaki değişimlere ve malzeme yoğunluğu değişimlerine karşı duyarlılık, yüzey bozuklukları ve yüzey altı bozukluklarını tespit etme kabiliyeti ve sürekli inceleme kaydı sağlama kabiliyeti dahil radyografinin pek çok avantajı mevcuttur. Radyasyonun güvenli kullanımı için emniyetli tedbirlerinin gerekli olması, numunelerin iki tarafına erişimin gerekmesi, numunenin uyumlu olmasının çok önemli olması ve ilave açılı pozlamalar olmadan çatlak derinliğini belirlemenin imkansız olması radyografinin dezavantajları arasındadır.

ENKON hem imalathane hem de saha uygulamaları için tam bir radyografik hizmet hattı sağlar. Kalifiye, sertifikalı ve profesyonel radyografi uzmanı kadromuz katı güvenlik parametreleri içerisinde çalışır ve bir anomalinin aslında bir bozukluk olup olmadığını veya kod gerekliliklerine göre kabul edilip edilemeyeceğini belirlemek için uzun yılların birikimiyle bilenen yorum becerimizi kullanmamızı sağlayan yüksek kalite radyografi filmleri üretir.

ENKON’daki uzman enspektörler  müşteri ihtiyaçları doğrultusunda uygun radyografi tekniğini belirlemektedir.