Sertlik Ölçümü

Sertlik genellikle plastik deformasyona karşı penetrasyon ile direnç sağlayan bir malzeme özelliğidir. Ancak, sertlik terimi bükülme,çizilme, aşınmaya veya kesilme direnç için de kullanılır.

Malzemelerin sertliği uzun süre çizilme veya kesilme direnci ile değerlendirilmiştir. Bir örneği B maddesinin A maddesini değil B maddesini çizmesidir. Alternatif olarak A maddesi B maddesini hafifçe ama C maddesini yoğun bir şekilde çizebilir. Minerallerin göreceli sertliği malzemenin başka malzeme tarafından çizilmeye direnç yeteneğini ölçen Moths Ölçeği ile değerlendirilebilir. Göreceli sertlik değerlendirmesi ile ilgili benzer yöntemler hala sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun bir örneği istenen sertliğine tavlanmış eğenin test malzemesi yüzeyine sürüldüğü eğe testidir. Eğer eğe yüzeyi çizmeden veya işaretleme yapmadan kayıyorsa, test malzemesinin eğeden daha sert olduğu düşünülebilir. Eğe yüzeyi çizer veya işaret bırakırsa test malzemesinin eğeden daha yumuşak olduğu düşünülebilir.

Yukarıdaki göreceli sertlik testleri pratik kullanımda sınırlıdır ve özellikle günümüz metal ve malzemeler için doğru sayısal veriler ya da ölçekler vermemektedir. Sertlik değerini elde etmek için alışılmış bir yöntem, belirli bir kuvvet ile belirli bir süre boyunca uygulanan kuvvetin neden olduğu şeklin, girinti derinliği veya alanın ölçülmesidir. Sertlik ve izlenim büyüklüğü arasındaki ilişkiyi ifade etmek için kullanılan üç temel standart test yöntemi vardır bunlar Brinell, Vickers ve Rockwell’dir. Bu yöntemlerin her biri uygulanan yük ve iz bırakıcı geometrisinin bir kombinasyonu ile tarif edilen ölçekler dizisi halinde bölünmüştür.

Sertlik Ölçme Yöntemleri

  1. ockwell Sertlik Testi
  2. Brinell Sertlik Testi
  3. Vickers Sertlik Testi
  4. Mikrosertlik Testi
  5. Mohs Sertlik Testi

ENKON bir dizi farklı ekipman kullanarak paslanmazlardan bakır alüminyum alaşımlara (bronz) kadar çeşitli malzemelerin sertlik muayene testlerinde uzmanlaşmıştır: LD, HV, HB, HRB, HRC ve HS gibi farklı sertlik dönüşümlerinde verilen sonuçlarla Equotip, Poldi ve Vickers Diamond.