Ultrasonik Muayene (UT)

Geleneksel Ultrasonik muayene incelemeler yapmak ve ölçümler gerçekleştirmek için yüksek frekanslı ses enerjisini kullanır. Ultrasonik muayene sırasında süreksizliklerin varlığı, malzeme veya kaplama kalınlığı gibi kayda değer bilgiler toplanabilir. Dönüştürücü tarafından üretilen dalga boyları ile süreksizliklerin yeri yorumlayıcı tarafından tespit edilir. Bu dalgalar bir malzemeye tanıtılır ve bir yüzeyle karşı karşıya gelene kadar düz bir çizgide ve sabit bir hızda hareket ederler. Yüzey arayüzü dalga enerjisinin bir kısmının yansıtılmasını ve kalanının da iletilmesini sağlar. Yansıtılan ve iletilen enerji miktarı tespit edilir ve yansıtıcı boyutu ve dolayısıyla karşılaşılan süreksizlik hakkında bilgi sağlar. Üç temel ultrasonik tekniği yaygın olarak kullanılmaktadır:

1. Darbe-yankı ve transmisyon yöntemi

  1. Normal / Açılı Demet– Normal demet testi, yüzeye 90 derecelik açıyla uygulanan bir ses demetini kullanırken açılı demet numuneye 90 derecelik açıdan farklı bir açıyla uygulanan bir demeti kullanır. İkisi arasındaki seçim aşağıdakilere bağlı olarak yapılır:
  1. Temas ve Daldırma– Malzemede yararlı seviyelerde ses enerjisi almak için, prob ve numune arasındaki hava giderilmelidir. Bu kaplin olarak adlandırılır. İki tür kaplin kullanılmaktadır:

En yaygın Ultrasonik uygulamalardan bazıları:

Ultrasonik muayeneden bilgiler çok sayıda formatta sunulabilir:

Ultrasonik muayenenin başlıca avantajlarından bazıları:

Ultrasonik muayenenin başlıca kısıtlamaları: