Pozitif Metal Saptama Testi (PMI)

ENKON müşteri beklentilerini karşılama ve aşma yeteneği ile övünmektedir.Bu gerekliliklerinden biri ürünümüzün yerleşik bileşenleri için malzeme izlenebilirliği sağlamaktır. Malzeme Test raporlarının (MTRler) dahil edilmesi yıllar boyunca kabul edilen yöntem olmuştur; ancak, tek başına mil sertifikaları ve ısı işaretlerinin güvenilmez olabileceği kanıtlanmıştır. MTRler ham stok sağlayan fabrikalarda üretildiği için, malzemenin üretici tesisine ulaştığı zaman, ısı işaretlemeleri hata şansını artıracak şekilde çok sayıda işleme süreçlerinden oluşmuş olabilir ve bu nedenle her zaman MTR’ye güvenilmemelidir. Bu durum paslanmaz çelik ve nikel alaşımlı üretim sektörlerinde daha yaygın hale gelmektedir. ENKON’un malzeme üretim sürecinde ilerlerken malzemeyi belgelemek için kalite prosedürlerine sahiptir ancak sorun tedarikçilerden alınan malzemenin belirlenmesidir. Tüm malzemelerin tam izlenebilirliği sağlamak için ENKON ürün üretim süreci başlamadan önce hammaddeleri doğrulamak için Pozitif Malzeme Tanımlama (PMI) uygulamasına dönmüştür. Bunu yapmak için analizi gerçekleştirmek amacı ile ENKON NITON® X-Işını Floresans (XRF) kollu alaşım analizörleri kullanan en son teknolojiyi kullanmaktadır‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎.

Niton’un XRF alaşım analizörleri sadece saniyeler içinde herhangi bir zamanda malzeme üzerinde tahribatsız test yapabilecek taşınabilir el cihazlarıdır. XRF malzemeyi X-ışınlarına maruz bırakarak çalışır. Atomlar daha sonra enerjiyi emer ve geçici olarak ikaz edilmiş olur ve floresanlaşır ya da x-ışınları yayar. Numunenin atomu tarafından yayılan X-ışınları numunede açık bir şekilde mevcut olan elemanlara özgü enerjiye sahiptirler. Yoğunluğu ve enerjiyi ölçerek, XRF cihazı kalitatif ve kantitatif analiz sağlayabilir. Diğer bir deyişle, elemanları tanımlayabilir, her birinin konsantrasyonunu ölçebilir ve bunları ünite üzerinde görüntüleyebilir. XRF kullanırken, Pozitif Malzeme Tanımlaması yapabiliriz. Veriler üniteden indirilebilir ve referans veya rapor oluşturmak için kaydedilebilir. NITON analizörlerinin verileri ve NDT yazılımı birçok müşterimizin gereksinimi olan FDA 21 CFR Bölüm 11 ile uyumludur. ENKON hammadde, bileşen ve parça XRF’i ile PMI için bir dahili prosedür geliştirmiş ve uygulamıştır. Bu prosedür ASTM E1476’ya uygundur ve üretime başlamadan önce malzeme ve dokümantasyonun doğru olduğunu teyit için Sertifikalı Malzeme Kaynakları (CRMs) için kalibrasyon içerir. XRF ünitesinin performansı ve yetenekleri ve ENKON’un prosedürleri güvenilir ve doğru sonuçları garanti eder. PMI uygulaması ile ENKON satıcılarımıza başka yeterlilik sağlamıştır.

ENKON ayrıca üretim süreci sırasında dokümantasyonun bozulmadan kalmasını sağlamak için atölyede PMI gerçekleştirmektedir. Müşteriler aynı zamanda iş paketinin bir parçası olarak raporların sunulduğu bitmiş ürünler için PMI isteyebilir. Bu malzeme özelliklerinin yerine getirildiğine emin olmak için müşterilerimiz tarafından ek muayene ihtiyacını ortadan kaldırır. PMI aynı zamanda mil sertifikasyonu ve tam malzeme izlenebilirliği gerektiren ASME Kazan ve Basınçlı Kap Kodu ve ASME Bio işleme Ekipman Standardının karşılanması için çok önemlidir. PMI uygulaması ile ENKON yüksek kaliteli ürünler sunma hedefine ulaşmak için süreç iyileştirmeleri ve prosedürlere devam etmektedir ve müşterilerimizin zorlu spesifiaksyonlarına uygunluğu garanti etmektedir.