Sezyum 137 (Sezyum137) (Cs-137)

Sezyum-137 petrol ve gaz sektörlerinde kuyu log ölçümlerinin yanı sıra endüstriyel akış, seviye, yoğunluk ve kalınlık ölçme uygulamalarında kullanılmaktadır. Sezyum ayrıca radyonüklid kalibratör sistemlerinde yaygın olarak kullanılır.

KAYNAK VERİLERİ

Yarı ömür: 30 yıl

Birincil Emisyon: Gama

Birincil Enerji: 661 KeV

RWL: 15 yıl

Kapsül Malzemeler: MP35N; paslanmaz çelik

Sezyum-137 Tarihi

Sezyum-137 (ya da Sezyum-137) 1941 yılında UC Berkeley  lisans öğrencisi Margret Melhase tarafından keşfedilmiştir. Tarihsel olarak sezyum için en önemli kullanım alanı öncelikle kimyasal ve elektriksel uygulamalar olmak üzere araştırma ve geliştirme olmuştur.

Sezyum-137 Kaynak Yapımı

QSA’nın Sezyum-137 Kaynakları iki farklı teknik kullanılarak inşa edilmektedir. QSA’nın patentli Sol Jel tekniği cam pelet oluşturmak için cam parçacıklarını sezyum ile tepkimeye sokar.

asddd

Zeolit ​​ matris içinde yakalanan Cs-137 atomu

Cs-137, aynı zamanda, sinterlenebilir seramik zeolit ​​içinde sezyum ve diğer alkali elemanlar arasındaki iyon değişimini kullanarak seramik topaklara yüklenir. Sezyum atomları böylece tuzaklanır ve kimyasal reaktif olmayan hale getirilir.

Her iki teknik TIG, lazer paslanmaz çelik, MP35N veya diğer nikel süper alaşımlar kullanılarak daha sonra iki veya daha fazla kez kapsüllenmiş termal olarak kararlı bir malzeme üreten fiziksel olarak sağlam, sızdırmaz kaynaktır.

sfgg

Sezyum-137 Uygulamaları

Petrol Kuyu Logu (OWL) – Sezyum kapsüller kablo loğu ve kazı sırasında log gibi petrol kuyusu log uygulamaları sırasında kaya katmanlarını karakterize etmek için kullanılır. OWL oranlı kaynaklar kapsülleme bütünlüğünden ödün vermeden petrol kuyusu logu sırasında karşılaşılan son derece sert ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Kalınlık Ölçümü – Sezyum-137 beta kaynaklarının uygun olmadığı hafif alaşımlar, cam, plastik, kauçuk ölçümü için kullanılır.

Akış Ölçümü – Sezyum ve bir detektör ölçülecek malzemenin karşılıklı yanları üzerine yerleştirilir. Numuneden iletilen Gama radyasyonu daha sonra  numune kalınlığına yönlendirilir.

Seviye Ölçüm – Cs-137 paket içeriği ile fiziksel temas yapmadan işlem sıvılarını izlemek için kullanılır.

İzlenebilirlik

Ulusal Laboratuvarlar tarafından ölçülmekte ve istatistiki olarak QSA tarafından doğrulanmaktadır. İstek üzerine standart sertifikalar mevcuttur.

Özel Tasarım Hizmetleri

QSA uygulamalarınıza uyacak şekilde kullanılabilir geniş standart ürün listesi vardır. Özel Cs-137 kaynak tasarımları büyük siparişlerde mümkündür. Daha fazla bilgi için bize başvurun.

Kalite Kontrol

QSA Global Cs-137 radyasyon kaynaklarının tüm yasal ve uluslararası düzenleyici gereksinimlere göre endüstrideki en yüksek bütünlük seviyelerini karşılamalarını sağlamak için çok parçalı bir kalite güvence sistemi kullanır.

Silme testi I – Sezyum-137 kaynakları etanol veya su ile nemlendirilmiş bir bez ya da kağıt mendil ile silinir ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Daldırma Testi II – Sezyum-137 en az 4 saat süreyle 50 ° C’de uygun bir sıvı içine daldırılır ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Kabarcık Testi III – Sezyum-137 kaynaklar su veya uygun bir sıvı içine daldırılır ve kap içindeki basınç 13kPa (100 mm Hg) indirgenir. Kabarcık oluşmamalıdır.

Sezyum-137 kapalı kaynak tasarımları hakkında ek bilgi için bize başvurun.