Kaliforniyum-252 (Cf-252)

Cf-252 sızdırmaz kaynak çeşitli tıbbi, endüstriyel ve güvenlik uygulamalarında kullanılan düşük maliyetli bir nötron kaynağıdır.

Kaliforniyum-252 kapalı kaynak tasarımlarımız radyasyon kaynağı enkapsülasyonlar için düzenleyici gereksinimleri karşılayan veya aşan maliyet için etkin olarak OEM’e alternatif sağlamaktadır.

KAYNAK VERİLERİ

Yarı ömür: 2.65 yıl

Birincil Emisyon: Nötron

Birincil Enerji: 2 MeV

RWL: 15 yıl

Kapsül Malzemeler: MP35N; paslanmaz çelik

addd

Kaliforniyum-252 Tarihi

Kaliforniyum ilk olarak 1950 yılında Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırmacılar Stanley G. Thompson, Kenneth Street, Jr., Albert Ghiorso ve Glenn T. Seaborg tarafından sentezlenmiştir. Bu keşfedilen altıncı uranyum ötesi element olmuştur. Ekip 1950, 17 Mart’ta keşfini açıkladı.  98. Elemente araştırmanın tamamlandığı üniversitenin bulunduğu  eyaletin adı olarak kaliforniyum (sembol Cf) adı verilmiştir.

Kaliforniyum-252 Uygulamaları

Petrol Kuyu Logu (OWL) – Cf-252 kablolu log ve kazı  sondaj loğu olarak petrol arama uygulamalarında kullanılmaktadır.

Kaliforniyum-252 kaynakları kapsülleme bütünlüğünden ödün vermeden petrol kuyu loğu sırasında karşılaşılan kuvvetlere dayanacak şekilde petrol kuyu analizi ve petrol kuyu örneklendirmesi için tasarlanmıştır.

Kalınlık Ölçümü – Kaliforniyum-252 beta kaynaklarının uygun olmadığı hafif alaşımlar, cam, plastik, kauçuk ölçümü için kullanılır.

Reaktör Çalıştırma – Kaliforniyum reaktör çalıştırma kaynakları kaynağın bütünlüğünden ödün vermeden yüksek seviyede nötron çıkışı verimi için tasarlanmış kaynaklı, korozyona dayanıklı enkapsülasyonları içerir.

Yakıt Rodu Tarama – Kaliforniyum karışık oksit yakıt çubukları içinde bölünebilir malzeme içeriğini ölçer.

Malzeme Analizi – Kaliforniyum-252  tahribatsız muayene element  analiz uygulamalarında radyasyonu uyarır.

Tıp – Cf-252 kanser tedavisi de dahil olmak üzere yaygın çeşitli tıbbi araştırma ve sağlık uygulamaları için kullanılır.

İzlenebilirlik

Ulusal Laboratuvarlar tarafından ölçülmekte ve istatistiki olarak QSA tarafından doğrulanmaktadır. İstek üzerine standart sertifikalar mevcuttur. Tüm kaliforniyum kaynakları ±% 5 tolerans içinde nötron emisyonu ile yakından eşleşebilir.

Özel Tasarım Hizmetleri

QSA uygulamalarınıza uyacak şekilde kullanılabilir geniş standart ürün listesi vardır. Özel Kaliforniyum kaynak tasarımları büyük siparişlerde mümkündür. Daha fazla bilgi için bize başvurun.

Kalite Kontrol

QSA Global Kaliforniyum-252 radyasyon kaynaklarının tüm yasal ve uluslararası düzenleyici gereksinimlere göre endüstrideki en yüksek bütünlük seviyelerini karşılamalarını sağlamak için çok parçalı bir kalite güvence sistemi kullanır.

Kaynak doğrulaması tüm üretim partilerinden önce ön-üretim kaynak bölümleri alınarak yapılır.

Silme testi I – Kaliforniyum-252 kaynakları etanol veya su ile nemlendirilmiş bir bez ya da kağıt mendil ile silinir ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Daldırma Testi II – Kaliforniyum-252 en az 4 saat süreyle 50 ° C’de uygun bir sıvı içine daldırılır ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Kabarcık Testi III – Kaliforniyum-252 kaynaklar su veya uygun bir sıvı içine daldırılır ve kap içindeki basınç 13kPa (100 mm Hg) indirgenir. Kabarcık oluşmamalıdır.

Helyum Kaçak Testi – 10-10 mbar l / s’ye kadar Cf-252 kapsülleme kaçak oranlarını tespit eder.

Kaliforniyum-252 kapalı kaynak tasarımları hakkında ek bilgi için bize başvurun.