Cobalt 60 (Co-60)

Kobalt-60 sanayi ölçümü ve tesviye cihazlarının yanı sıra, patlayıcı cihazların doğru algılanması için idealdir. Kobalt metal parçalarda yapısal hasarı tespit etmek için endüstriyel radyografi sanayinde de kullanılmaktadır.

Co-60 kapalı kaynak tasarımlarımız radyasyon kaynağı enkapsülasyonlar için düzenleyici gereksinimleri karşılayan veya aşan maliyet için etkin olarak OEM’e alternatif sağlamaktadır.

KAYNAK VERİLERİ

Yarı ömür: 5.27 yıl

Birincil Emisyon: Gamma

Birincil Enerji: 1,173 ve 1,333 KeV

RWL: 15 yıl

Kapsül Malzemeler: Paslanmaz çelik.

Kobalt-60 Tarih

Kobalt bileşikleri  cam, sır ve seramiğe zengin i bir mavi renk vermek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kobalt Mısır heykelleri ve Fars takılarında,  Pompei (MS 79’da yok oldu) kalıntılarında, Çin’de Tang Hanedanı (MS 618-907) ve Ming Hanedanı (MS 1368-1644) tarafından kullanılmıştır.  1938 yılında, John Livingood ve Glenn Seaborg kobalt-60’ı keşfetmiştir.

asdadsd

Kobalt-60 Uygulamaları

Tahribatsız Muayene (NDT) – Co-60 gama radyografi uygulamalarında kullanılan düşük maliyetli bir kaynaktır.

enkon.com.tr adresinde tüm NDT ürünlerini görebilirsiniz

Güvenlik Sistemleri – Kobalt çoğu patlayıcıda bulunan azot kimyasal bileşiklerin varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır.

Seviye Ölçümü – Co-60 nükleer, radar ve ultrasonik seviye ölçüm cihazlarında kullanılmaktadır.

Tıp – Kobalt 60 genel olarak, kanser tedavisi dahil olmak üzere radyasyon tedavisi için bir kaynak olarak kullanılır.

Gıda Güvenliği – Gıda ışınlamasında kullanılan Kobalt-60 bakteri ve diğer patojenleri ortadan kaldırır.

İzlenebilirlik

Ulusal Laboratuvarlar tarafından ölçülmekte ve istatistiki olarak QSA tarafından doğrulanmaktadır. İstek üzerine standart sertifikalar mevcuttur.

Özel Tasarım Hizmetleri

QSA uygulamalarınıza uyacak şekilde kullanılabilir geniş standart ürün listesi vardır. Özel Kaliforniyum kaynak tasarımları büyük siparişlerde mümkündür. Daha fazla bilgi için bize başvurun.

Kalite Kontrol

QSA Global Kobalt-60 radyasyon kaynaklarının tüm yasal ve uluslararası düzenleyici gereksinimlere göre endüstrideki en yüksek bütünlük seviyelerini karşılamalarını sağlamak için çok parçalı bir kalite güvence sistemi kullanır.

Silme testi I – Kobalt 60 kaynakları etanol veya su ile nemlendirilmiş bir bez ya da kağıt mendil ile silinir ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Daldırma Testi II – Kobalt 60 en az 4 saat süreyle 50 ° C’de uygun bir sıvı içine daldırılır ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Kabarcık Testi III – Kobalt 60 kaynaklar su veya uygun bir sıvı içine daldırılır ve kap içindeki basınç 13kPa (100 mm Hg) indirgenir. Kabarcık oluşmamalıdır.

Kobalt-60 kapalı kaynak tasarımları hakkında ek bilgi için bize başvurun.