Amerikyum / Berilyum (Am/Be)

Amerikyum-241/Berilyum nötron yayan bir kaynaktır ve tarım, petrol kuyusu, petrol arıtma, inşaat ve sanayi sektörlerinde kullanılır.

Amerikyum-241/Berilyum kapalı kaynak tasarımlarımız radyasyon kaynağı enkapsülasyonlar için düzenleyici gereksinimleri karşılayan veya aşan maliyet için etkin olarak OEM’e alternatif sağlamaktadır.

KAYNAK VERİLERİ

Yarı ömür: 432 yıl

Birincil Emisyon: Nötron

Birincil Enerji: 2-10 MeV

RWL: 15 yıl

Kapsül Malzemeler: M35N; Paslanmaz çelik

asd

Amerikyum/Berilyum Tarihi

Berilyum çekirdeğinin bombardımanından nötron üretmek için Berilyum Am-241 ile birleştirilmiştir. Bu 1950 yılında Plütonyum/Berilyum ve Amerikyum Lityum gibi diğer ‘alpha N’ bileşik kaynaklar ile birlikte geliştirilmiştir.

Amerikyum/Berilyum Uygulamaları

Petrol Kuyuları (OWL) – Amerikyum/Berilyum gibi kablolu log, sondaj logu ve kazı logu gibi petrol arama uygulamalarında kullanılmaktadır.

Malzeme Analizi – Amerikyum/Berilyum tahribatsız muayene element analiz uygulamalarında radyasyonu uyarmak için kullanılır.

Kalınlık Ölçümü – Amerikyum/Berilyum beta kaynakların uygun olmadığı hafif alaşımlar, cam, plastik ve kauçuk ölçümünde kullanılır.

İzlenebilirlik

Ulusal Laboratuvarlar tarafından ölçülmekte ve istatistiki olarak QSA tarafından doğrulanmaktadır. İstek üzerine standart sertifikalar mevcuttur. Nötron emisyonu Amerikyum Oksit üzerinde Berilyum oranına bağlıdır. QSA uygulama gereksinimlerine göre optimal oranı belirler.

Nötron emisyonu Özel kalibrasyonu Teddington, İngiltere Milli Fizik Laboratuvarı tarafından verilen sertifikalar ile  bu kaynaklara uygulanabilir.

Özel Tasarım Hizmetleri

QSA uygulamalarınıza uyacak şekilde kullanılabilir geniş standart ürün listesine sahiptir. Özel kapalı kaynak tasarımları büyük siparişlerde mümkündür. Daha fazla bilgi için bize başvurun.

Kalite Kontrol

QSA Global Amerikyum/Berilyum radyasyon kaynaklarının tüm yasal ve uluslararası düzenleyici gereksinimlere göre endüstrideki en yüksek bütünlük seviyelerini karşılamalarını sağlamak için çok parçalı bir kalite güvence sistemi kullanır.

Silme testi I – Amerikyum/Berilyum kaynakları etanol veya su ile nemlendirilmiş bir bez ya da kağıt mendil ile silinir ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Daldırma Testi II – Amerikyum/Berilyum en az 4 saat süreyle 50 ° C’de uygun bir sıvı içine daldırılır ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Kabarcık Testi III – Amerikyum/Berilyum kaynaklar su veya uygun bir sıvı içine daldırılır ve kap içindeki basınç 13kPa (100 mm Hg) indirgenir. Kabarcık oluşmamalıdır.

Amerikyum/Berilyum kapalı kaynak tasarımları hakkında ek bilgi için bize başvurun.