Amerikyum 241 (Am-241)

Amerikyum-241 kapalı kaynaklar  hem gama hemde alfa partikülleri yayan bir kaynaktır ve genellikle endüstriyel ölçüm ve ölçme cihazlarında,radyoloji,kimyasal araştırmalar ve tıbbi uygulamalarda kullanılır.

Amerikyum-241 kapalı kaynak tasarımlarımız radyasyon kaynağı enkapsülasyonlar için düzenleyici gereksinimleri karşılayan veya aşan maliyet için etkin olarak OEM’e alternatif sağlamaktadır.

KAYNAK VERİLERİ

Yarı ömür: 432 yıl

Birincil Emisyon: Gama

Birincil Enerji: 14-20 KeV

RWL: 5 yıl

Kapsül Malzemelerİ: Paslanmaz çelik veya Berilyum

123

Amerikyum-241 Tarihi

Amerikyum-241 Chicago Üniversitesi’nden Dr Glenn Seaborg ve arkadaşları tarafından 1944 yılında keşfedildi.Amerikyum-241 tüm izotopik formları radyoaktif bir elementtir.İsmi Amerika kıtasından sonra verilmiştir.

Amerikyum-241 Uygulamaları

Kalınlık Ölçümü – Amerikyum-241 beta kaynakların uygun olmadığı hafif alaşımlar, cam, plastik ve kauçuk ölçümünde kullanılır.

Malzeme Analizi – Amerikyum-241 tahribatsız muayene element analiz uygulamalarında radyasyonu uyarmak için kullanılır.

Akış Ölçümü – Amerikyum-241 ve bir detektör ölçülecek malzemenin karşılıklı yanları üzerine yerleştirilir. Numuneden iletilen Gama radyasyonu daha sonra  numune kalınlığına yönlendirilir.

Özel Tasarım Hizmetleri

QSA uygulamalarınıza uyacak şekilde kullanılabilir geniş standart ürün listesine sahiptir. Özel kapalı kaynak tasarımları büyük siparişlerde mümkündür. Daha fazla bilgi için bize başvurun.

İzlenebilirlik

Ulusal Laboratuvarlar tarafından ölçülmekte ve istatistiki olarak QSA tarafından doğrulanmaktadır. İstek üzerine standart sertifikalar mevcuttur.

Kalite Kontrol

QSA Global Amerikyum-241 radyasyon kaynaklarının tüm yasal ve uluslararası düzenleyici gereksinimlere göre endüstrideki en yüksek bütünlük seviyelerini karşılamalarını sağlamak için çok parçalı bir kalite güvence sistemi kullanır.

Silme testi I – Amerikyum-241 kaynakları etanol veya su ile nemlendirilmiş bir bez ya da kağıt mendil ile silinir ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Daldırma Testi II – Amerikyum-241 en az 4 saat süreyle 50 ° C’de uygun bir sıvı içine daldırılır ve sonra kaldırılan aktivite için ölçülür.

Kabarcık Testi III – Amerikyum-241 kaynaklar su veya uygun bir sıvı içine daldırılır ve kap içindeki basınç 13kPa (100 mm Hg) indirgenir. Kabarcık oluşmamalıdır.

Amerikyum-241 kapalı kaynak tasarımları hakkında ek bilgi için bize başvurun.