Girdap Akımları Muayenesi

Bu teknik nispeten küçük alanlarda yüzey ve yüzeye yakın kusurları tespit etmek için kullanılır ve test öncesinde yüzey boyasını kaldırmak gerekli değildir. Ekipman hafif ve kompakttır ve anında geri bildirim sağladığı için saha incelemesi için idealdir.

ET elektromanyetik bir tekniktir ve sadece iletken malzemeler üzerinde kullanılabilir. Uygulama alanı çatlak tespitinden kusurlar için küçük parçaların hızlı ayrıştırılması, boyut varyasyonları veya malzeme varyasyonları arasında değişir. Genellikle havacılık, demiryolu, otomotiv, denizcilik ve imalat sanayinde kullanılmaktadır.

Bir enerji bobini metal bir parçanın yüzeyine yakın getirildiğinde, numuneye girdap akımları indüklenir. Bu akımlar orijinal manyetik alan karşı eğilimde manyetik alan kurar. Numuneye yakın bobinin empedansı numunede indüklenen indüksiyon akımlarının varlığından etkilenir.

Numunedeki girdap akımları kusur veya malzeme çeşitliliği ile bozulduğunda, bobin empedansı değişir. Bu değişiklik ölçülür ve kusur veya malzeme durumun türünü gösteren bir şekilde gösterilir.